| 2011-12 Euroleague | |
|---|---|
| Lig | EuroLeague |
| Spor | Basketbol |
| Süre | Ekim 2011 - Mayıs 2012 |
| Maç sayısı | 232 grup maçı + play-off |
| Takım sayısı | 24 |
| Dörtlü Final | |
| Şampiyon | |
| Finalist | |
| Euroleague sezonları | |
Turkish Airlines 2011-12 Euroleague, ikinci kez Türk Hava Yolları sponsorluğunda gerçekleştirilen ve EuroLeague turnuvasının 12. sezonu. Önceki FIBA Avrupa Şampiyonlar Kupası dahil olmakla birlikte, Avrupa erkek basketbol takımları için en üst düzey organizasyonun 55. sezonudur.
Düzenli sezon takımları
| Ülke (Lig) | Takımlar | TakımlarLisans tipleri (2010-11 sezonundaki ulusal şampiyonalardaki sıralamalarına göre) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 5 | Barcelona RegalA (1) | Bizkaia Bilbao BasketB (2) | Real MadridA (3) | Caja Laboral BaskoniaA (4) | Unicaja MálagaA (8) | |
| 3 | Montepaschi SienaA (1) | Bennet CantùB (2) | Emporio Armani MilanoWC (3) | |||
| 3 | FenerbahçeA (1) | Galatasaray Medical Park B QU (2) | Anadolu EfesA (4) | |||
| 2 | PanathinaikosA (1) | OlimpiakosA (2) | ||||
| 2 | CSKA MoskovaA (1) | BK UNİKSC (3) | ||||
| 1 | Žalgiris KaunasA (1) | |||||
| 1 | PartizanB (1) | |||||
| 1 | SLUC NancyB (1) | |||||
| 1 | Brose BasketsB (1) | |||||
| 1 | KK ZagrebB (1) | |||||
| 1 | Union Olimpija LjubljanaB (2) | |||||
| 1 | Maccabi Electra Tel AvivA (1) | |||||
| 1 | Asseco Prokom GdyniaA (1) |
Kura çekimi
2011-12 Euroleague sezonunun kura çekimi 4 Temmuz Pazartesi günü gerçekleştirildi. Euroleague için ön eleme turu maç fikstürü ile normal sezon grupları belirlenirken, yanı sıra Eurocup ön eleme turu müsabakaları ve EuroChallenge normal sezon kuraları belli oldu.
Altı torbanın her büründe dört takım olacak şekilde organize edildi.
Yarışmaya beş takım ile katılan İspanya dışında aynı ülkeden iki takım normal sezon gruplarında aynı gruplarda yer almamaktadır.
| 1. torba | 2. torba | 3. torba | 4. torba | 5. torba | 6. torba |
|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
Ön eleme turları
Ön eleme turları, iki ayrı basamaklı üç kademeli olarak düzenlendi. Bir basamaktaki tüm kademe maçlarını kazanan takım, Euroleague gruplarına katılma hakkı kazanacak şekilde düzenlendi. Kademelerde takımlar iç ve dış saha olmak üzere iki maç oynar. İki maç sonunda toplam sayı bakımından önde olan takım üst kademeye yükselir.
| Birinci ön eleme turu | İkinci ön eleme turu | Üçüncü ön eleme turu | ||||||||
| |
80 | |||||||||
| |
72 | |||||||||
| |
83 | |||||||||
| |
93 | |||||||||
| |
64 | |||||||||
| |
77 | |||||||||
| |
71 | |||||||||
| |
63 | |||||||||
| |
83 | |||||||||
| |
64 | |||||||||
| |
88 | |||||||||
| |
71 | |||||||||
| |
77 | |||||||||
| |
70 | |||||||||
| Birinci ön eleme turu | İkinci ön eleme turu | Üçüncü ön eleme turu | ||||||||
| |
82 | |||||||||
| |
60 | |||||||||
| |
63 | |||||||||
| |
74 | |||||||||
| |
61 | |||||||||
| |
59 | |||||||||
| |
79 | |||||||||
| |
53 | |||||||||
| |
74 | |||||||||
| |
67 | |||||||||
| |
79 | |||||||||
| |
86 | |||||||||
| |
69 | |||||||||
| |
57 | |||||||||
Normal sezon
| Her grupta ilk dört sırayı alan takımlar, "Son 16" arasına kalır. |
A Grubu
| Takım | O | G | M | AS | YS | A | Tie-break | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 10 | 6 | 4 | 785 | 758 | +27 | 1−1 (+9) | |
| 2. | 10 | 6 | 4 | 782 | 757 | +25 | 1−1 (−9) | |
| 3. | 10 | 5 | 5 | 724 | 744 | −20 | 3−1 (+3) | |
| 4. | 10 | 5 | 5 | 776 | 755 | +21 | 2−2 (+4) | |
| 5. | 10 | 5 | 5 | 792 | 755 | +37 | 1−3 (−1) | |
| 6. | 10 | 3 | 7 | 743 | 833 | −90 |
B Grubu
| Takım | O | G | M | AS | YS | A | Tie-break | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 10 | 10 | 0 | 870 | 729 | +141 | ||
| 2. | 10 | 7 | 3 | 834 | 739 | +95 | ||
| 3. | 10 | 4 | 6 | 791 | 808 | −17 | 1−1 (+5) | |
| 4. | 10 | 4 | 6 | 763 | 812 | −49 | 1−1 (−5) | |
| 5. | 10 | 3 | 7 | 773 | 794 | −21 | ||
| 6. | 10 | 2 | 8 | 718 | 867 | −149 |
C Grubu
| Takım | O | G | M | AS | YS | A | Tie-break | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 10 | 8 | 2 | 879 | 773 | +106 | ||
| 2. | 10 | 7 | 3 | 790 | 732 | +58 | ||
| 3. | 10 | 5 | 5 | 721 | 751 | −30 | ||
| 4. | 10 | 4 | 6 | 738 | 734 | +4 | 1-1 (+2) | |
| 5. | 10 | 4 | 6 | 739 | 774 | −35 | 1-1 (-2) | |
| 6. | 10 | 2 | 8 | 729 | 832 | −103 |
D Grubu
| Takım | O | G | M | AS | YS | A | Tie-break | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 10 | 9 | 1 | 793 | 559 | +194 | ||
| 2. | 10 | 8 | 2 | 779 | 696 | +83 | ||
| 3. | 10 | 7 | 3 | 702 | 656 | +46 | ||
| 4. | 10 | 4 | 6 | 694 | 736 | −42 | ||
| 5. | 10 | 1 | 9 | 618 | 743 | −125 | 1−1 (+7) | |
| 6. | 10 | 1 | 9 | 589 | 745 | −156 | 1−1 (−7) |
Top 16
Gruplarda ilk dört sırayı alan takımlar top 16'ya yükseldi. İspanya'dan dört takım, Türkiye ve İtalya'dan üçer takım top 16'da mücadele edecekler. F Grubu'nda 3 İspanya takımı aynı grupta yer alacak E Grubu'nda ise iki tane Türk takımı müacedele edeceklerdir.
E Grubu
| Takım | M | G | Y | A | Y | Fark | Tie-break | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 6 | 5 | 1 | 509 | 413 | +96 | ||
| 2. | 6 | 3 | 3 | 457 | 471 | −14 | 1−1 (+6) | |
| 3. | 6 | 3 | 3 | 423 | 438 | −15 | 1−1 (−6) | |
| 4. | 6 | 1 | 5 | 387 | 454 | −67 |
F Grubu
| Takım | M | G | Y | A | Y | Fark | Tie-break | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 6 | 4 | 2 | 493 | 435 | +58 | 2−2 (+20) | |
| 2. | 6 | 4 | 2 | 437 | 423 | +14 | 2-2 (−5) | |
| 3. | 6 | 4 | 2 | 496 | 489 | +7 | 2-2 (−15) | |
| 4. | 6 | 0 | 6 | 407 | 486 | −79 |
G Grubu
| Takım | M | G | Y | A | Y | Fark | Tie-break | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 6 | 4 | 2 | 436 | 394 | +42 | ||
| 2. | 6 | 3 | 3 | 432 | 423 | +9 | 1-1 (+10) | |
| 3. | 6 | 3 | 3 | 379 | 390 | −11 | 1-1 (-10) | |
| 4. | 6 | 2 | 4 | 420 | 460 | −40 |
H Grubu
| Takım | M | G | Y | A | Y | Fark | Tie-break | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 6 | 6 | 0 | 430 | 384 | +46 | ||
| 2. | 6 | 3 | 3 | 427 | 425 | +2 | 1-1 (+7) | |
| 3. | 6 | 3 | 3 | 420 | 426 | −6 | 1-1 (−7) | |
| 4. | 6 | 0 | 6 | 429 | 471 | −42 |
Çeyrek final
| Takım #1 | Toplam | Takım #2 | Maç 1 | Maç 2 | Maç 3 | Maç 4* | Maç 5* | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | CSKA Moskova |
3-1 | 98-71 | 79-60 | 81-94 | 73-71 | - | |
| 2. | Montepaschi Siena |
1-3 | 75-82 | 81-80 | 55-75 | 69-76 | - | |
| 3. | Panathinaikos |
3-2 | 93-73 | 92-94 | 62-65 | 78-69 | 86-85 | |
| 4. | Barcelona |
3-0 | 78-66 | 66-63 | 67-56 | - | - |
* Gerekirse
Final Four
| Yarı final | Final | |||||
| 11 Mayıs | ||||||
| |
66 | |||||
| |
64 | |||||
| 13 Mayıs | ||||||
| |
61 | |||||
| |
62 | |||||
| 3.'lük maçı | ||||||
| 11 Mayıs | 13 Mayıs | |||||
| |
68 | |
69 | |||
| |
64 | |
74 |
Bireysel İstatistikler
Verimlilik puanı
| Sıra | Oyuncu | Takım | Maç sayısı | Verimlilik | Maç Başına |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 17 | 411 | 24.18 | ||
| 2. | 22 | 405 | 18.41 | ||
| 3. | 17 | 294 | 17.29 | ||
| 4. | 23 | 378 | 16.43 | ||
| 5. | 19 | 309 | 16.26 |
Sayı
| Sıra | Oyuncu | Takım | Maç sayısı | Sayı | Maç Başına |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 17 | 287 | 16.88 | ||
| 2. | 21 | 350 | 16.67 | ||
| 3. | 15 | 233 | 15.53 | ||
| 4. | 19 | 294 | 15.47 | ||
| 5. | 16 | 227 | 14.19 |
Ribaund
| Sıra | Oyuncu | Takım | Maç sayısı | Hava Topu | Maç Başına |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 17 | 127 | 7.47 | ||
| 2. | 14 | 95 | 6.79 | ||
| 3. | 15 | 96 | 6.40 | ||
| 4. | 16 | 101 | 6.31 | ||
| 5. | 20 | 123 | 6.15 |
Asist
| Sıra | Oyuncu | Takım | Maç sayısı | Sayı Pası | Maç Başına |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 16 | 91 | 5.69 | ||
| 2. | 16 | 86 | 5.38 | ||
| 3. | 22 | 110 | 5.00 | ||
| 4. | 23 | 110 | 4.78 | ||
| 5. | 15 | 67 | 4.47 |
Ödüller
2011-12 Euroleague En Değerli Oyuncu
2011-12 Euroleague Dörtlü Finalin En Değerli Oyuncu
2011-12 Euroleague Yılın Takımı
Haftanın En Değerli Oyuncusu
Normal Sezon
| Maç | Oyuncu | Takım | Verimlilik puanı |
|---|---|---|---|
| 1 | 37 | ||
| 2 | 36 | ||
| 3 | 35 | ||
| 4 | 35 | ||
| 5 | 39 | ||
| 6 | 36 | ||
| 7 | 25 | ||
| 33 | |||
| 9 | 31 | ||
| 10 | 33 |
Top 16
| Maç | Oyuncu | Takım | Verimlilik puanı |
|---|---|---|---|
| 1 | 32 | ||
| 2 | 36 | ||
| 3 | 31 | ||
| 4 | 28 | ||
| 5 | 22 | ||
| 6 | 35 |
Çeyrek final
| Maç | Oyuncu | Takım | Verimlilik puanı |
|---|---|---|---|
| 1 | 31 | ||
| 2 | 31 | ||
| 3 | 21 | ||
| 4 | 29 | ||
| 5 | 34 |
En Skorer (Alphonso Ford Ödülü)
En İyi Defans
Yükselen Yıldız
Ayın En Değerli Oyuncusu
| Ay | Sıra | Takım |
|---|---|---|
| October 2011 | ||
| November 2011 | ||
| December 2011 | ||
| January 2012 | ||
| February 2012 | ||
| March 2012 |
Kaynakça
- ^ 2011-12 Turkish Airlines Euroleague teams 15 Nisan 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Euroleague.net June 20, 2011
- ^ Euroleague assembly meets before 2011-12 draw 28 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Euroleague.net July 7, 2011
- ^ 2011-12 All-Euroleague First, Second teams announced 15 Mayıs 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Euroleague.net
- ^ Montepaschi Siena's Bo McCalebb wins the Alphonso Ford Top Scorer Trophy 12 Mayıs 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Euroleague.net (17 Nisan 2012).
- ^ Head coaches vote CSKA's Kirilenko best defender! 2 Mayıs 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Euroleague.net (19 Nisan 2012).
- ^ Real Madrid's Mirotic becomes first two-time Rising Star winner 2 Mayıs 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Euroleague.net (18 Nisan 2012).
Dış bağlantılar
Kategori
Çoklu ortam
