|
Ten Hag, 2018'de Ajax'in başındayken. | |||
| Kişisel bilgileri | |||
|---|---|---|---|
| Tam adı | Erik ten Hag | ||
| Doğum tarihi | 2 Şubat 1970 | ||
| Doğum yeri | Haaksbergen, Hollanda | ||
| Boyu | 1,80 m (5 ft 11 in) | ||
| Mevkii | Stoper | ||
| Profesyonel kariyeri* | |||
| 1989-1990 | Twente | 14 | (0) |
| 1990-1992 | BV De Graafschap | 54 | (6) |
| 1992-1994 | Twente | 45 | (2) |
| 1994-1995 | RKC Waalwijk | 31 | (2) |
| 1995-1996 | Utrecht | 30 | (2) |
| 1996-2002 | Twente | 162 | (3) |
| Toplam | 336 | (15) | |
| Teknik direktörlük kariyeri | |||
| 2012-2013 | Go Ahead Eagles | ||
| 2013-2015 | Bayern München II | ||
| 2015-2017 | Utrecht | ||
| 2017-2022 | Ajax | ||
| 2022-2024 | Manchester United | ||
| 2025 | Bayer Leverkusen | ||
|
* Yalnızca lig maçları ve gollerini içerir. |
Erik ten Hag (d. 2 Şubat 1970), Hollandalı teknik direktör ve eski futbolcudur.
Futbolculuk döneminde, Hollanda'da 13 yıl boyunca stoper olarak oynadı; Twente, De Graafschap, RKC Waalwijk ve Utrecht formalarını giydi. De Graafschap ile 1990-91 sezonunda Eerste Divisie'yi, Twente ile 2000-01 sezonunda KNVB Beker'ı kazandı.
2012 yılında, Eerste Divisie ekibi Go Ahead Eagles'ın teknik direktörü oldu. 2013'ten 2015'e kadar Regionalliga Bayern'de mücadele eden Bayern München II'yi çalıştırdı. 2015 yazında Utrecht'in sportif ve teknik direktörlüğüne getirildi. Aralık 2017'de Ajax'ın başına geçti ve Ajax'ı 2019 yılında, 1997'den beri ilk defa 2018-19 UEFA Şampiyonlar Ligi yarı finaline taşıdı. 2018-19 sezonunda Ajax ile KNVB Kupası'nı kazanarak, teknik direktörlük kariyerindeki ilk kupasını kaldırdı. Mayıs 2022'den Ekim 2024’e kadar Manchester United'ın teknik direktörüydü. 26 Mayıs 2025'te Xabi Alonso'nun Real Madrid teknik direktörü olmasından sonra ten Hag, Bayer Leverkusen'in yeni teknik direktörü oldu. 1 Eylül 2025'te, ilk iki Bundesliga maçında bir puan alması sebebiyle Leverkusen, ten Hag'ın görevine son verdi.
İstatistikleri
Detaylı lig karnesi
- Yalnızca lig maçları ve gollerini içerir.
| Profesyonel Kariyeri | Ulusal Lig | İstatistik | Not | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sezon | Kulüp | Lig kademesi | Puan | Poz | Maç | G | B | M | AG | YG | Av | % G | MBP | Açıklama |
| Lig | Genel | Başarı | ||||||||||||
| 2013-14 | Bayern Münih II | Regionalliga | 79 | 1. | &0000000000000036.00000036 | &0000000000000025.00000025 | &0000000000000004.0000004 | &0000000000000007.0000007 | &0000000000000094.00000094 | &0000000000000033.00000033 | +61 | &0000000000000069.44000069,44 | 2.19 | |
| 2014-15 | 72 | 2. | &0000000000000034.00000034 | &0000000000000022.00000022 | &0000000000000006.0000006 | &0000000000000006.0000006 | &0000000000000060.00000060 | &0000000000000028.00000028 | +32 | &0000000000000064.71000064,71 | 2.12 | |||
| Toplam | &0000000000000070.00000070 | &0000000000000047.00000047 | &0000000000000010.00000010 | &0000000000000013.00000013 | &0000000000000154.000000154 | &0000000000000061.00000061 | +93 | &0000000000000067.14000067,14 | 2.16 | |||||
| Lig | Genel | Başarı | ||||||||||||
| 2015-16 | Utrecht | Eredivisie | 53 | 5. | &0000000000000034.00000034 | &0000000000000015.00000015 | &0000000000000008.0000008 | &0000000000000011.00000011 | &0000000000000057.00000057 | &0000000000000048.00000048 | +9 | &0000000000000044.12000044,12 | 1.56 | |
| 2016-17 | 62 | 4. | &0000000000000034.00000034 | &0000000000000018.00000018 | &0000000000000008.0000008 | &0000000000000008.0000008 | &0000000000000054.00000054 | &0000000000000038.00000038 | +16 | &0000000000000052.94000052,94 | 1.82 | UEFA Avrupa Ligi'ne katılım. | ||
| 2017-18 | 28 | 5. | &0000000000000017.00000017 | &0000000000000008.0000008 | &0000000000000004.0000004 | &0000000000000005.0000005 | &0000000000000027.00000027 | &0000000000000028.00000028 | −1 | &0000000000000047.06000047,06 | 1.65 | |||
| Toplam | &0000000000000085.00000085 | &0000000000000041.00000041 | &0000000000000020.00000020 | &0000000000000024.00000024 | &0000000000000138.000000138 | &0000000000000114.000000114 | +24 | &0000000000000048.24000048,24 | 1.68 | |||||
| 2018-19 | Ajax | Eredivisie | 86 | 1. | &0000000000000034.00000034 | &0000000000000028.00000028 | &0000000000000002.0000002 | &0000000000000004.0000004 | &0000000000000119.000000119 | &0000000000000032.00000032 | +87 | &0000000000000082.35000082,35 | 2.53 | UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılım. |
| 2019-20 | 56 | 1. | &0000000000000025.00000025 | &0000000000000018.00000018 | &0000000000000002.0000002 | &0000000000000005.0000005 | &0000000000000068.00000068 | &0000000000000023.00000023 | +45 | &0000000000000072.00000072,00 | 2.24 | UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılım. | ||
| 2020-21 | 88 | 1. | &0000000000000034.00000034 | &0000000000000028.00000028 | &0000000000000004.0000004 | &0000000000000002.0000002 | &0000000000000102.000000102 | &0000000000000023.00000023 | +79 | &0000000000000082.35000082,35 | 2.59 | UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılım. | ||
| 2021-22 | 83 | 1. | &0000000000000034.00000034 | &0000000000000026.00000026 | &0000000000000005.0000005 | &0000000000000003.0000003 | &0000000000000098.00000098 | &0000000000000019.00000019 | +79 | &0000000000000076.47000076,47 | 2.44 | UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılım. | ||
| Toplam | &0000000000000143.000000143 | &0000000000000112.000000112 | &0000000000000015.00000015 | &0000000000000016.00000016 | &0000000000000422.000000422 | &0000000000000113.000000113 | +309 | &0000000000000078.32000078,32 | 2.45 | |||||
| Lig | Genel | Başarı | ||||||||||||
| 2022-23 | Manchester United | Premier League | 75 | 3. | &0000000000000038.00000038 | &0000000000000023.00000023 | &0000000000000006.0000006 | &0000000000000009.0000009 | &0000000000000058.00000058 | &0000000000000043.00000043 | +15 | &0000000000000060.53000060,53 | 1.97 | UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılım. |
| 2023-24 | 60 | 7. | &0000000000000038.00000038 | &0000000000000018.00000018 | &0000000000000006.0000006 | &0000000000000014.00000014 | &0000000000000057.00000057 | &0000000000000058.00000058 | −1 | &0000000000000047.37000047,37 | 1.58 | |||
| 2024-25 | 11 | 10. | &0000000000000009.0000009 | &0000000000000003.0000003 | &0000000000000002.0000002 | &0000000000000004.0000004 | &0000000000000008.0000008 | &0000000000000011.00000011 | −3 | &0000000000000033.33000033,33 | 1.22 | |||
| Toplam | &0000000000000085.00000085 | &0000000000000044.00000044 | &0000000000000014.00000014 | &0000000000000027.00000027 | &0000000000000123.000000123 | &0000000000000112.000000112 | +11 | &0000000000000051.76000051,76 | 1.72 |
Takım istatistikleri
Lig maçları başarı sıralaması
Şu anda aktif teknik direktör
|
Tüm maçları başarı sıralaması
Şu anda aktif teknik direktör
|
Başarılar
Futbolculuk
- de Graafschap
- Eerste Divisie: 1990-91
- Twente
- KNVB Beker: 2000-01
Teknik direktörlük
- Bayern Münih II
- Regionalliga Bayern: 2013-14
- Ajax
- Eredivisie: 2018-19, 2020-21, 2021-22
- KNVB beker: 2018-19, 2020-21
- Johan Cruijff Schaal: 2019
- Manchester United
- Bireysel
- Rinus Michels Ödülü: 2015-16, 2018-19, 2020-21
- Premier League Ayın Teknik Direktörü: Eylül 2022, Şubat 2023, Kasım 2023
Kaynakça
- ^ a b "E. Ten Hag: Summary". Soccerway. Perform Group. 22 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2022.
- ^ "Erik ten Hag (footballdatabase)". 5 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.
- ^ "Erik ten Hag Profile". PlanetSport (İngilizce). 5 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2023.
- ^ Jackson, Jamie (21 Nisan 2022). "Ten Hag confident of Manchester United revival without lavish budget". The Guardian. Londra. 21 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2022.
- ^ Benedikt Warmbrunn (6 Haziran 2013). "Unterrichter in kniffligen Fragen". Süddeutsche Zeitung (Almanca). 17 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2013.
- ^ "Ten Hag wird Trainer und Sportdirektor beim FC Utrecht". Kicker (Almanca). Olympia-Verlag. 22 Nisan 2015. 17 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2015.
- ^ "De Ligt powers Ajax into semi-finals". Sky Sports. 16 Nisan 2019. 1 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2019.
- ^ "Ajax beat Willem II to take the KNVB Cup for first time since 2010". DutchNews.nl. 5 Mayıs 2019. 1 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2019.
- ^ Ornstein, David; Crafton, Adam. "Erik ten Hag sacked as Manchester United manager". The New York Times (İngilizce). ISSN 0362-4331. 15 Kasım 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2024.
- ^ "Erik ten Hag appointed new coach of Bayer Leverkusen". www.bundesliga.com (İngilizce). 30 Mayıs 2025 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2025.
- ^ Munday, Billy (1 Eylül 2025). "Erik ten Hag sacked by Bayer Leverkusen after just three matches". The Guardian (İngilizce). ISSN 0261-3077. Erişim tarihi: 1 Eylül 2025.
- ^ a b Sam Wallace (21 Nisan 2022). "The making of Erik ten Hag: 'Only one coach could analyse games like him – and that was Fergie'". The Daily Telegraph. Londra. 23 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2022.
- ^ "Ten Hag vertrekt bij Bayern München". NOS. 12 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2022.
- ^ "Erik ten Hag manages last match for Ajax". Manchester United. 16 Mayıs 2022. 16 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2022.
- ^ "Ten Hag wins Rinus Michels Award". AFC Ajax. 10 Ağustos 2021. 8 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2022.
- ^ "Ten Hag named September Barclays Manager of the Month" (İngilizce). Premier League. 30 Eylül 2022. 30 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi.
- ^ "Ten Hag named Barclays Manager of the Month" (İngilizce). Premier League. 10 Mart 2023. 10 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi.
- ^ "Ten Hag named Barclays Manager of the Month" (İngilizce). Premier League. 8 Aralık 2023. 9 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2023.
