1998 Ukrayna yasama seçimleri

Ukrayna'da 1998 yılında yapılan parlamento seçimleri. 445 sandalyeli Ukrayna Parlamentosu Rada'nın üyelerini belirlemek için yapılan seçimlerde % 24.65 oy oranıyla Komünist Parti galip geldi.

Seçim

% 4 seçim barajının uygulandığı ülkede 30 siyasi parti yarıştı. Bunlardan yalnızca 8'i barajı aşarak meclise girmeyi başarabildi. Seçimde birinci gelen Komünist Parti 122 milletvekili çıkardı.

Parti Oy % Sandalye
Ukrayna Komünist Partisi6,550,35324.65122
Ukrayna Halk Hareketi2,498,2629.4046
Ukrayna Sosyalist Partisi2,273,7888.5635
Ukrayna Yeşiller Partisi1,444,2645.4419
Demokratik Halk Partisi1,331,4605.0127
Ukrayna Birliği "Hromada"1,242,2354.6823
Ukrayna İlerici Sosyalist Partisi1,075,1184.0517
Ukrayna Sosyal Demokrat Partisi1,066,1134.0117
Ukrayna Tarım Partisi978,3303.68-
Reform ve Düzen Partisi832,5743.13-
Ukrayna Emek Partisi813,3263.06-
Milliyetçi Cephe721,9662.72-
Ukrayna Liberal Partisi502,9691.89-
Geçersiz/boş oy821,6993.09–
Toplam26,571,273100450
Kayıtlı Seçmen37,540,09270.78–

Kaynakça